Aktif Bir Öğrenci


Cemal Tercan daha küçük yaşlarda dikkat çeken zekasıyla o günün şartlarında kendi kendine eğitimini üst seviyelere taşımayı başarmıştır. İlkokul eğitiminden sonra İzmir Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesinden “Demirci” olarak mezun olmuştur. Bu eğitim Tercan’a yetmemiştir. İstanbul’da bulunan Özel Gazetecilik Okulunda ki eğitiminin ardından İstanbul’da ki Yıldız Tekniker Okulunun “motor-makine” bölümü imtihanını kazanarak tahsiline devam etmiştir. (Motor Tekniker okulu İstanbul da eğitim verirken motor-makine bölümünü İzmir’e taşımıştır. Böylece Cemal Tercan tahsiline İzmir’de devam etmiştir.)

Eğitim hayatında hayli aktif bir öğrenci olan Cemal Tercan ilkokul talebesiyken “GÜNEŞ” adını verdiği duvar gazetesini çıkarmış bu gazeteyi sanat okulunda da çıkarmaya devam etmiştir. O tarihlerde ilkokul ve lise dönemlerinde gazete çıkarmak önemli bir olaydı.

Tercan, yine öğrenci iken Milli Türk Talebe Birliğine bağlı İZMİR TEKNİKER TALEBE CEMİYETİ’nin mevcut yönetimiyle girdiği iktidar mücadelesinden başarıyla çıkarak Cemiyet Başkanlığını kazanmıştır. Cemiyet Başkanlığı döneminde o tarihte Sanayi Odası Başkanı Osman Kibar’dan sağladığı imkanlarla ihtiyaç sahibi öğrencilere her öğlen üç kap yemek ve yine ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlamıştır. Cemal Tercan bunla da yetinmeyerek Kızılay’ın kaçak yollarla çevre illerden yakaladığı ve yüksek tahsil gören ihtiyaç sahibi talebelere dağıttığı gömlek, ceket, pantolon gibi eşyaları Ankara’ya giderek cemiyet için temin etmiş ve ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtmıştır.